hétfő, július 09, 2007

[Linkcsere]

Külső hivatkozások számának növelése kölcsönösségi alapon

A linkcsere lényege, hogy a webmesterek kölcsönösen egymás oldalaira mutató [Külső hivatkozás]okat ([Teljes értékű link]eket) helyeznek el webhelyeiken, ezáltal növelve a webhelyeikre mutató linkek számát.

Linkcsere hátrányai

A [Fizetett linkek]hez hasonlóan az effajta linkek nem a weboldalak szerkesztőinek értékítéletét, hanem a linkcserében részt vevők anyagi vagy időráfordításának mértékét tükrözik, ezért a keresők számára, különösen még mindig nagyrészben a PageRank technológiára épülő [Google kereső] számára nemkívánatosak, ezért a [Kölcsönös linkek] kiszűrésére és az általuk továbbított érték csökkentésére törekszenek. A mivel a [Rangsorolás] nagy részben a külső linkek számán alapul, ezért a kiterjedt linkcsereprogramok által felduzzasztott külső linkek száma nemkívánatos mértékben befolyásolja a rangsorolást.

A linkcsere matematikája

Mivel nincs két "egyforma értékű" weblap, ezért nehéz kiszámolni, hogy mi számít jó cserének: általánosságban elmondható, hogy egy link értéke annál nagyobb, minél nagyobb PR értékű weblapon található, és ezen a hivatkozó weblapon minél kisebb számú link található, hiszen a továbbadott PageRank érték a weblapról kiinduló linkek között egyenletesen oszlik el.

Egy 3-as PR értékű oldalról mutató link sokkal értékesebb lehet, ha rajta kívül csak pár link található az oldalon, mintha egy 4-es PR értékű weblapon félszáz linket helyeznek el (ráadásul két, 4-esnek kijelzett PR érték között is nagy különbség lehet). Gyakori kitétel a linkcsere-ajánlatoknál, hogy legalább PR 3-mas értékű hivatkozó weblapot kérnek, azonban azt ritkbban szokták megszabni, hogy az adott weblapon maximum hány link lehet még, ezért tehát akkor járunk a legjobban, ha a linkcsere céljára létrehozott weblapokra minél több linket próbálunk elhelyezni (mutasson az akár saját webhelyünk további lapjaira). Itt sem szabad túlzásba esni, mert az egy weblapra zsúfolt nagyszámú linkpartner a hozzáértő leendő linkcsere-partnerek számára kevésbé vonzó.

Ha a cserébe kínált hivatkozás elhelyezésére felkínált weblap PageRank értéke 0, akkor az leggyakrabban azt jelenti, hogy a Google kereső már nem göngyölíti fel az adott weblapot, vagy pedig valamilyen szankció létezik a webhellyel kapcsolatban, és csak ritkábban jelenti azt, hogy még új a weblap, és azért nem kapott PR értéket.

A webhelyek [Nyitóoldala] a keresők számára a webhely legfontosabb weblapja (ezt például sokkal nagyobb valószínűséggel beindekszelik, mint egy jobban eldugott linkcserelap), ezért vannak olyan linkcsere-lehetőségek, ahol kikötik, hogy a cserében kért linket a nyitólapon kell elhelyezni.

Egyéb előnyök

A linkcsere segítségével olyan weblapokra, olyan [Linkre rakott kulcsszavak]kat helyezhetünk el, amelyet [Természetes linkek] esetén kevésbé valószínűek, azonban hasznosak lehetnek egy-egy kulcsszóra optimalizáláskor.

Ha hasonló profilú oldalakkal cserélünk linket, az közvetve jó hatással lehet a webhely helyezéseire, a [Rangsorolás]nál használt [Témakör-behatárolás] révén.

Linkcserepartnerek megtalálása

Azokban a szektorokban, ahol nem magától értetődő a linkcsere, nehéz linkcserére hajlandó webmestereket találni, nehéz legyőzni a megkeresett webmesterek gyanakvását. Más szektorokban azonban szinte minden webhelyen vannak linkcsere aloldalak: az ilyen típusú oldalakra nagyon egyszerűen az [Google kereső]ben az árulkodó kulcsszavakra rákeresve (pl. linkcsere, link partners, stb. + plusz a webhelyünk témájára jellemző kulcsszavak) elég csak egy-két linkcsere-rendszerrel rendelkező oldalra rátalálni, mert utána csak az ott felsorolt oldalakat kell végigjárni, ha további linkcsere-partnereket szeretnénk találni. Nem is kell e-mailt küldeni, a weboldalon található űrlap kitöltésével kezdeményezhetjük a linkcserét.

Léteznek továbbá [Tematikus katalógusok]hoz hasonló felépítésű, a linkcserére hajlandó webmesterek összehozására létrehozott weboldalak, melyek szintén megkönnyítik a leendő linkcsere-partnerek egymásratalálását.

Linkcserék ellenőrzése

Miután leellenőriztük, hogy az oldalunkra mutató cserelink valóban létezik, több ok miatt is eltűnhet idővel a ránk hivatkozó link (nem ide számítva azt, amikor direkt eltávolítják azt). Például a weboldalak gyakran szűnnek meg vagy alakulnak át, ezért előfordulhat, hogy például egy azóta már megszűnt oldalra mutat majd a hivatkozásunk, ahol csak egy [Domain parkoltatás]ra szolgáló oldal található, semmi egyéb. Az is előfordulhat, hogy a túlzásba vitt linkcsere illetve egyéb tiltott keresőoptimalizáló technikák miatt szankcionálták linkcsere partnereinket, és ezáltal mi is nemkívánatos módon [Rossz szomszédság]ba kerülünk.

Linkcsere kicsiben

A webhelyen egy aloldalt hozunk létre [Linkgyűjtemény] céljára, ahová a nem feltétlenül [Konkurencia]'nak számító oldalakra illetve hasonló témájú oldalakra mutató linkeket helyezünk el, majd [Linkcsere e-mail] segítségével megkérjük az adott webhelyek tulajdonosait, hogy cserébe ők is hivatkozzák meg oldalunkat.

Linkcsere [Tematikus katalógusok]nál

Egyes linkgyűjtemények feltételül szabják az ajánlott link felvételéhez, hogy a felvételre ajánlott weblapról is mutasson [Kölcsönös hivatkozás] a katalógusra, és ezt a hivatkozást tartalmazó weblap URL-jét a regisztrációkor meg is kell adni. Más linkgyűjtemények azzal kecsegtetnek, hogy a kölcsönös hivatkozások elhelyezésével meggyorsítható az ajánlott oldal felvétele a katalógusba. Mivel számtalan olyan katalógus van, ahol nem kérnek visszamutató linket, ezért első körben nem ajánlott az ilyen célból történő linkcsere.

Linkcsere nagyban

Ha a linkcsere partnerek száma nagy, akkor vagy a nagyszámú linkek kezelése komoly problémát jelenthet: csupán az új linkek megjelenítése, vagy akárcsak a cserelinkek meglétének, vagy a partner weblapok PR értékének rendszeres ellenőrzése, stb. Ezt vagy saját szkriptek segítségével, vagy pedig direkt e célból létrehozott [Tartalomkezelő rendszer]ek segítségével oldják meg, melyeket mellesleg a [Tematikus katalógusok] közül is sok használ:

* PHP Linkdirectory (PHPLD): a legnépszerűbb, legelterjedtebb linkkatalógus és linkcsererendszer megoldás - http://www.phplinkdirectory.com/


* Skalinks: egy másik népszerű linkcsererendszer - http://www.skalinks.com/

Linkcsere szankcionálása

Az egyes webhelyek linkcserére szolgáló aloldalait technikailag viszonylag könnyű felismerni, nagyrészt azért, mert a linkcserékben résztvevő oldalak mindig ugyanazokkal a kivonatokkal, rövid leírásokkal szerepelnek. Ezen felül van pár gyakori szó (link partners, link exchange offer), amit sok helyütt próbálnak kerülni, és az ilyen szavakat tartalmazó oldalakkal kerülik a linkcseréket.

A kiterjedt linkcserében résztvevő oldalak másik ismérve, hogy a rájuk mutató [Külső link]ek nagy százaléka [Kölcsönös link]. Az ilyen linkek azonban sok esetben természetes módon is létrejönnek, ezért ha arányuk kicsi, akkor az még nem feltétlenül jár a keresők részéről szankciókkal.

Háromoldalú linkelés

A nagyszámú [Kölcsönös link]ek miatti szankciókat illetve az ilyen típusú linkek értékének keresők által történő devalválását megelőzően sokan a háromoldalú linksémák mellett teszik le a voksukat: ekkor a linkcserét kezdeményező webmester kezelésében levő "A" oldalra mutató linket kér "B" oldalról, azonban cserébe ő a "B" oldalt egy másik saját oldaláról, "C" oldalról hivatkozza meg, gondosan kerülve mindenféle kapcsolatot "A" és "C" oldalak között (ne ugyanazon a szerveren legyen "A" és "C", egymás között ne létezzenek linkek, stb. )

Konklúzió

A [Linkcsere] (a [Fizetett linkek] mellett) a [Linknépszerűség növelése]'nek egy "mesterséges" módja, ugyanis ebben az esetben a [Természetes linkek]kel ellentétben a linkek nagy száma nem áll arányban a hivatkozott oldal értékével, a hivatkozások ugyanis nem az [Értékes tartalom] miatt jönnek létre: az ilyen linkek tehát nem alkalmasak a weboldalak értékének megállapítására, végső soron pedig [Rangsorolás]ukra. A linkcserével ezért nagyban csak akkor érdemes foglalkozni, ha a linkszaporítás egyéb lehetőségeit már mind kimerítettük ([Nagyipari kereső-optimalizálás]ra van szükségünk már a jobb eredmények elérése céljából): a linkcserék kezelésébe fektetett erőforrások megtérülése bár gyorsabb, azonban hosszú távon bizonytalanabb, mintha az oldalon található értékes tartalom vagy szolgáltatás létrehozására koncentrálunk, mert míg az értékes tartalmat sohasem fogják szankcionálni a keresők, addig a linkcseréhez való viszonyuk a jövőben (a fizettett linkekkel kapcsolatos egyre agresszívebb hozzáálláshoz hasonló módon) egyre kérdésesebb lesz.

--
forwarded from http://webni.innen.hu/Linkcsere#msg20070709171042-0400@webni.innen.hu